Kontakt

Besöksadress:  Storagatan 1, Mariehamn, Åland
Postadress: Ålands landskapsregering, Ålands museum,
PB 1060, AX-22111 Mariehamn
Telefon: +358 (0)18-25426
E-post: info@museum.ax

Museichef


Annika Dahlblom


Museichef
Ålands museum
e-post
annika.dahlblom@regeringen.ax
telefon
+358 (0)18 25418

Reception & butik


Julia Ahlqvist


Informatör/
receptionsansvarig
e-post
julia.ahlqvist@regeringen.ax
telefon
+358 (0)18 25431


Matilda Erikson


Museiguide
/
e-post
matilda.erikson@regeringen.ax
telefon
 +358 (0)18 25426


Geir Henriksen


Museiguide
/
e-post
geir.henriksen@regeringen.ax
telefon
 +358 (0)18 25426


Kristine Dzene


Museivärd
/
e-post
kristine.dzene@regeringen.ax
telefon
 +358 (0)18 25426

Samlingar


Kitty Strandvik


Antikvarie, ansvarig för etnologiska samlingen
Ålands museum
e-post
kitty.strandvik@regeringen.ax
telefon
+358 (0)18 25449


Veronica Lindholm


Vik. antikvarie, ansvarig för arkeologiska samlingen
Ålands museum
e-post
veronica.lindholm@regeringen.ax
telefon
+358 (0)18 25443


Staffan Beijar


Antikvarie,
ansvarig för fotosamlingen
Ålands museum
e-post
staffan.beijar@regeringen.ax
telefon
+358 (0)18 25414


Susan Hannusas


Konservator,
ansvarig för textilsamlingen
Ålands museum
e-post
susan.hannusas@regeringen.ax
telefon
 +358 (0)18 25437


Susanne Procopé
Ilmonen

Konstintendent,
ansvarig för konstsamlingen
Ålands konstmuseum
e-post
susanne.procope@regeringen.ax
telefon
 +358 (0)18 25415


Kenneth Gustavsson


Antikvarie
Ålands museum
e-post
kenneth.gustavsson@regeringen.ax
telefon
+358 (0)18 25438


John Knight


Biblioteket, projektanställd
Ålands museum
e-post
john.knight@regeringen.ax
telefon
+358 (0)18 25430

Utställningar


Graham Robins


Intendent
Ålands kulturhistoriska museum
/
e-post
graham.robins@regeringen.ax
telefon
+358 (0)18 25441


Susanne Procopé
Ilmonen

Konstintendent, ansvarig för konstsamlingen
Ålands konstmuseum
e-post
susanne.procope@regeringen.ax
telefon
+358 (0)18 25415


Heidi Berthén


Vik. konstintendent
Ålands konstmuseum
/
e-post
heidi.berthen@regeringen.ax
telefon
+358 (0)18 25439


Silvana Fagerholm-Sjöblom


Intendent
Kastelholms slott
e-post
silvana.fagerholm-sjoblom@regeringen.ax
telefon
+358 (0)457 3900000


Mervi Appel


Intendent
Eckerö post- och tullhus
/
e-post
mervi.appel@regeringen.ax
telefon
+358 (0)40 1799715


Margareta Husell


Utställningsassistent
Ålands kulturhistoriska museum
e-post
margareta.husell@regeringen.ax
telefon
+358 (0)18 25419


Pia-Maria Norrmén


Vik. utställningsassistent
Ålands konstmuseum
e-post
Pia-maria.norrmen@regeringen.ax
telefon
+358 (0)18 25416


Evelina Lindahl


Pedagog
Ålands museum
e-post
evelina.lindahl@regeringen.ax
telefon
 +358 (0)18 25424


Modris Silins


Utställningstekniker
Ålands museum
e-post
modris.silins@regeringen.ax
telefon
+358 (0)18 25445